czwartek, 28 lutego 2019

#CRAFTOPATCHWORK poszewka na rozgrzewkę! ;-)

Na początek naszego patchworkowego wyzwania przygotowałyśmy prosty projekt. Jest to rozgrzewka przed bardziej skomplikowanymi patchworkami ;-). Dzięki temu tutorialowi dowiesz się jak przekształcić swój patchworkowy front w projekt jakim jest poszewka na poduszkę. Zaczynamy!


Potrzebujesz:
- tkaniny na środek poduszki (w naszym przypadku jest to panel)
- pasek szerokości 15cm długości 108cm  na ramkę panelu
- noża krążkowego, maty samogojącej i liniału 
- stopki do wszywania zamków krytych
- zamka krytego długości 45-50cmWyrównujemy panel. Układamy tkaninę na macie, dopasowujemy jej brzegi do linii na niej rozrysowanych. Następnie przykładamy liniał w miejscu w którym chcemy odciąć nierówne brzegi. Mocno dociskając nóż krążkowy do maty przesuwamy go wzdłuż brzegu, tniemy zawsze ku górze, czyli 'od siebie'.


 W ten sam sposób przygotowujemy paski na ramkę naszego frontu poduszki. 15cm przecinamy na pół (powinny wyjść nam dwa kawałki 7,5cm x 108cm), a powstałe paski przecinamy na 4 (2 paski 7,5cmx 40cm, 2 paski 7,5cmx50cm).  Pamiętajcie, żeby po każdym użyciu noża zabezpieczyć ostrze, jest bardzo ostre!


Łączymy krótsze paski z dołem i górą panelu. Składamy prawą stroną do prawej i szpilkujemy. 


Przeszywamy ściegiem prostym na szerokość stopki.
Powstałe przeszycie ROZPRASOWUJEMY na lewej stronie materiału. U góry zdjęcia, jak układa się nierozprasowany, a jak rozprasowany materiał.


Przy pomocy noża krążkowego, maty i liniału odcinamy fragmenty ramki, które wystają poza panel.


W ten sam sposób postępujemy z bokami naszego panelu, do których szpilkujemy dłuższe paski materiału na ramkę. Przeszywamy na szerokość stopki i odcinamy nadmiar materiału.


Tak wygląda panel z doszytą ramką. Wszystkie szwy zostały porządnie rozprasowane. Docinamy jednokolorowy tył naszej poszewki do rozmiaru frontu. 
U góry i na dole pozostawimy ok. 1 cm zapas. 
Rozcinamy czarny tył na samym środku, w poziomie, na dwie części do których doszyjemy zamek.


Obrzucamy ściegiem overlockowym jeden dłuższy brzeg, każdego z naszych dwóch czarnych kawałków tyłu podszewki. 


Do obrzuconych brzegów materiału szpilkujemy zamek kryty, ząbkami OD brzegu. 
Montujemy stopkę do wszywania zamków krytych. Posiada ona dwa rowki, w jednym z nich musimy umieścić ząbki zamka, stopka podczas szycia odgina je, dzięki czemu szyjemy równą odległością bardzo blisko zamka. Po wywinięciu projektu na prawą stronę zamek kryty będzie niewidoczny.


W ten sam sposób postępujemy z drugim kawałkiem czarnego tyłu. Po wywinięciu na prawą stronę zaprasowujemy materiał (uważajmy, żeby nie stopić zamka).Teraz łączymy ze sobą front poszewki oraz jej tył z wszytym zamkiem. W tym przypadku robimy to LEWĄ STRONĄ DO LEWEJ. Pamiętajmy o tym, żeby zostawić zamek rozsunięty do połowy.


Przeszywamy każdy brzeg naszego kwadratu po prawej stronie tkaniny, przeszywamy również zamek.


Odcinamy zamek wystający poza poszewkę.


Po wywinięciu materiału na lewą stronę ponownie przeszywamy brzegi poszewki na szerokość stopki. Uzyskamy dzięki temu ładne wykończenie zarówno w środku jak i na zewnątrz poszewki.


Wywijamy poszewkę na prawą stronę, wkładamy do środka poduszką i gotowe!
Dołączcie do naszego wydarzenia #CraftoPATCHWORK Challenge


Patronat:
1 komentarz: