piątek, 23 marca 2018

DIY Woreczki Zero Waste!Cześć!


      Dzisiaj będzie post w temacie EKO, a natchnęła mnie wiosna, czyli najlepszy czas żeby zrobić porządki nie tylko w swoim mieszkaniu, ale także w swojej głowie!
       Na pewno słyszeliście o modnym ostatnio nurcie ZERO WASTE, czyli zero odpadów. Jednak w dzisiejszym świecie uważam, że dużo bardziej osiągalne dla większości ludzi jest LESS WASTE, czyli po prostu MNIEJ ODPADÓW.
To i tak jest zmiana na plus dla środowiska :-)

 

      Nie wiem jak Wy, ale w moim mieszkaniu wyrzuca się przynajmniej jedno wiadro śmieci...
Są posegregowane to prawda, ale pomyślcie... 1 WIADRO ŚMIECI DZIENNIE! A to tylko z jednego gospodarstwa domowego! A co głównie znajduje się w tych śmieciach? Zdecydowanie najwięcej jest plastikowych woreczków, reklamówek i oczywiście plastikowych butelek po napojach i wodzie.

     Postanowiłam zatem wprowadzić redukcję przede wszystkim tych wszędobylskich siatek. Po co za każdym razem będąc w markecie czy warzywniaku pakować każde warzywko w osobny woreczek? Można za to użyć woreczków wielokrotnego użytku,
które z łatwością może uszyć każdy, nawet baaardzo początkujący Craftoholik,
co zademonstruję krok po kroku.

       Takie woreczki, nie dość, że eko, to mogą być także piękne i urocze! Wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej. Jedynym minusem takich woreczków jest to, że trzeba pamiętać, żeby je ze sobą zabrać na zakupy, no i ważą ciut więcej niż plastikowy woreczek. Ale czym są te minusy w porównaniu do całego ogromu plusów dla naszego środowiska, prawda? :-)OD DZIŚ ZAMIENIAM PLASTIK NA BAWEŁNĘ!Bierzmy się zatem do pracy, planeta sama się nie ocali! 💪😉


Do uszycia EKO woreczka potrzebujesz:


Krok 1

 Składamy nasz worek na pół, wzorem do środka. Przypinamy szpilkami i zszywamy ściegiem prostym tak, jak zaznaczyłam na obrazku. Nie zszywamy do końca, u góry zostaw ok 3 cm nie zszyte.
Krok 2 
Tam gdzie zostawiliśmy nieszyty koniec 
materiału rozkładamy szew na płasko i przeszywamy niezszyte krawędzie, jak poniżej.
Teraz możesz też obrzucić brzegi ściegiem owerlokowym, lub zygzakiem, aby materiał się nie strzępił.

Krok 3 

Następnie bierzemy się za zrobienie tunelu na sznurek. Najpierw musimy zgiąć i  zaprasować ok. 0,5 cm a następnie jeszcze 2,5 cm i przypiąć szpilkami. Zaprasowanie ułatwi nam szycie i wszystko będzie równe :-)
Krok 4

Przeszywamy wzdłuż całej górnej krawędzi. Powinno powstać coś takiego: Krok 5

Sznureczek przywiąż do agrafki i przełóż przez tunel, następnie zwiąż oba końce razem.
GOTOWE! :-)


Uszyłam sobie 3 woreczki: 


Woreczek w bajgle na pieczywo 🍞
Woreczek w cytryny na owoce i warzywa🍋🥦
Mniejszy woreczek w sushi na ryż i kasze 🍣


1 komentarz:

  1. hej. podasz wymiary swoich woreczków? :)
    i super post. zainspirowałaś mnie

    OdpowiedzUsuń