wtorek, 2 czerwca 2015

Odnawiamy drewniany stołek!

Dzisiaj chciałam Wam zaprezentować jak w prosty sposób odmienić stary mebel, który już nam się znudził lub zniszczył. Nie potrzebujemy do tego profesjonalnego sprzętu lub niezwykłych umiejętności - wystarczą dwa wolne popołudnia ;-).

PRZED I PO :-)
Na warsztat wzięłam lekko już przybrudzony (lecz przede wszystkim szary i nudny - czyli nijak nie pasujący do wystoju naszego sklepu ;-) !) stołek-drabinkę z Ikei. Aby nadać mu drugie życie potrzebujemy:

 • Dwóch rodzajów papieru ściernego - grubo i drobno ziarnisty.
 • Białej emalii szybkoschnącej do drewna (wystarczy mała puszka).
 • Szybkoschnącego lakieru akrylowego do drewna.
 • Pędzla, wałka i korytka do farby.
 • Ostrego nożyka i metra krawieckiego.
 • Tkanina z Craftoholic Shop ;-)Stołek przed renowacją prezentował się tak:


Niezbyt szałowo ;-)
 1. Zaczynamy od dokładnego wyszlifowania stołka przy pomocy papieru ściernego. Najpierw używamy papieru o mniejszej granulacji którym dokładnie szlifujemy każdy element. Na koniec wyrównujemy wszystko papierem gruboziarnistym. 


Po wszystkim dokładnie oczyszczamy stołek mokrą szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia.


2. Następna w ruch idzie biała farba. Duże powierzchnie malujemy przy pomocy wałka, a kąciki i zakamarki  pędzelkiem. Ja zaczęłam od wewnętrznych części stołka, na koniec zostawiłam większe powierzchnie. 
Odstawiamy stołek do wyschnięcia. Po godzinie nakładałam już drugą warstwę.


 Po nałożeniu drugiej warstwy białej farby zostawiłam stołek aby wysychał całą noc. 3. Wybieramy tkaninę którą chcemy przyozdobić nasz nowy stołek. Mnie nie pozostało nic innego jak wybrać tkaninę z pięknym motywem 'szyciowym' ;-). Do ozdobienia stołka potrzebowałam dwóch ćwiartek, a zostało mi jeszcze materiału na uszycie portmonetki ;-) Przy pomocy metra krawieckiego mierzymy jakiej wielkości kawałki potrzebne nam są na każdy stopień stołka.  Odrysowujemy je na lewej stronie tkaniny i wycinamy z 2,5 cm zapasem, który podłożymy pod ranty.

4. Każdy stopień stołka pokrywamy równomiernie lakierem, pamiętamy też o bokach. Następnie (najlepiej z czyjąś pomocą, aby wyszło to równo) naklejamy tkaninę na stopnie podwijając ją pod spód boków.
Stołek prawie gotowy ;-)

5. Teraz czas na zabezpieczenie stołka. Dokładnie pokrywamy go całego lakierem. Po odczekaniu aż pierwsza warstwa wyschnie powtarzamy te czynność jeszcze dwa razy :-)6. Gdy ostatnia warstwa lakieru wyschnie chwytamy za nożyk i wycinamy dziurkę na szczycie stołka. Tkanina zrobiła się sztywna od lakieru, więc pójdzie nam sprawnie i przede wszystkim RÓWNO :-). Wyciętą dziurkę również pokrywamy lakierem. 


I gotowe! Mamy całkiem nowy stołek! ;-)
Co sądzicie o takim sposobie odnawiania mebli? Próbowaliście? Podzielcie się koniecznie doświadczeniami w komentarzu! ;-)
3 komentarze:

 1. Ale zmiana ! Niesamowite, stołek wygląda pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super sprawa! Mnie czeka niedługo odnawianie łóżek moich córeczek do ich nowego pokoju. Myślałam o przemalowaniu ich na biało, ale pomysł z tkaniną baaaardzo mi się podoba i już główkuję, jak go wykorzystać w moim projekcie ;) Dziękuję za świetną inspirację.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna metamorfoza ale w opisie chyba są dwa błędy: najpierw powinno się szlifować twardszą kostką, żeby pozbyć się nierówności i plam, a później wygładzamy drewno kostką drobniejszą. Podobnie jak z paznokciami ;)Po drugie, w tekście jest napisane że tkanina została przyklejona na lakier - to chyba błąd, bo powinien być klej ?

  OdpowiedzUsuń